Global Blue, Lider E-ticaret iade platformu Zigzag Global’i devraldıHaberTaraf.Net

Global Blue Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) teknolojisinin lider markası ZigZag’i bünyesine kattı. 

ZigZag platformu, perakendecilerin küresel e-ticaret iade ve değişim süreçlerini daha karlı şekilde yönetebilmesini ve tüketicilerin daha sorunsuz ve iyileştirilmiş iade deneyimi yaşamasını sağlıyor.

 

ZigZag, ticaret firmalarının e-ticaret büyümelerini optimize edebilmelerini sağlıyor

 

E-ticaret iadeleri, siparişlerin ortalama 40’ının iade edildiği sektörde, perakendeciler için büyük bir sorun. ZigZag platformu, e-ticarette iade sürecini dijitalleştirerek ve hem tüketiciler hem de perakendeciler için iade deneyimini iyileştirerek bu sorunu çözmeye odaklanıyor.

 

“Kutuya matbu iade etiketi koymak” gibi modası geçmiş çözümleri, sınıfının en iyisi ve çevrimiçi iade portalıyla değiştiren ZigZag, bu sayede postanelerden, paket dükkanlarından, emanet dolaplarından ve evden teslim alma gibi çeşitli nakliye çözümlerinin yanı sıra ürün değiştirme işlemleri için farklı seçenekler de sunuyor.

 

ZigZag sayesinde siparişler konsolide edilerek, yerel pazarda yeniden satış seçeneği sunuluyor. Böylece müşteri danışma hattı oluşturularak, ürün iadesi yerine ürün değişim seçeneğinin teşvik edilmesi sağlanıyor ve lojistik giderleri düşürülürken perakendecilerin karlılığı da optimize ediliyor. 

 

Hızla büyüyen e-ticaretin COVID-19 pandemisiyle birlikte daha da ivmelenmesiyle çevrimiçi satış ve operasyonları büyüyen gerek seri üretime gerekse lüks segmente odaklı perakendeciler için etkili iade platformu ciddi bir önem oluşturuyor.  ZigZag’in platformu 30’un üzerinde lider ticaret firmasının e-ticaret yazılım platformlarıyla entegrasyon içinde çalışarak, perakendecilerin 130’u aşkın ülkede 220’den fazla depo ve 450’nin üzerinde nakliye şirketinden oluşan küresel bir tersine lojistik ağına erişebilmelerini sağlıyor. Aralık 2020 itibarıyla, ZigZag’in teknolojisi yaklaşık 100 küresel e-ticaret perakendecisini destekledi. 2019 yılıyla kıyaslandığında 2020’de işleme aldığı iadelerin sayısında 500’ün üzerinde rekor bir artış yaşandı.

 

Global Blue ve ZigZag birlikteliği, birbirini tamamlayan avantajlar yaratacak

 

Her ikisi de perakende ekosisteminde faaliyet gösteren Global Blue ve ZigZag şirketleri, ticaret firmalarının büyüme fırsatlarını yakalamasına destek olarak, çok kanallı teknoloji ve ödeme çözümleri sunmak için güçlerini birleştirecek. E-ticaret pazarında iş hacminin patlaması ve lüks markalar için e-ticaretin daha da vazgeçilmez hale geldiği günümüzde Global Blue, ZigZag’in e-ticaret uzmanlığından yararlanarak mevcut ve gelecekteki müşterileriyle ilişkilerini güçlendirecek. Buna paralel olarak ZigZag da Global Blue’nun geniş ticaret firması ağına çözümlerinin çapraz satışını gerçekleştirerek, Global Blue’nun ödeme ve veri kabiliyetleriyle entegrasyonu sonucunda değer önerisini artırarak büyüme hızına hız katacak.

 

Şirket hisselerinin alımını finanse etmek için 70 milyon USD öz sermaye toplandı

New York Borsası’na kote olan Global Blue (Ticker: GB), ZigZag alımını finanse edebilmek için yeni kurumsal yatırımcılara ihraç edilen tahsisli satışlar yoluyla 70 milyon USD topladı. Bu işlemler için Deutsche Bank Securities Inc. yetkili aracı kurum olarak görevlendirildi.

Global Blue Türkiye Genel Müdürü Selim Seyhun konuyla ilgili şunları söyledi:

 

‘’Global Blue olarak perakende ekosistemi içerisinde faaliyet gösteren şirketlerimizin, hizmet sunduğumuz firmaların daha verimli büyüme fırsatlarını yakalamasına destek olmak ve omni-channel teknoloji çözümleri sunmak için bu yatırımları yapıyoruz. E-ticaretin daha da vazgeçilmez hale geldiği günümüzde ZigZag’in e-ticaret uzmanlığından da yararlanarak mevcut ve gelecekteki müşterilerimiz ile ilişkilerimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz.’’

Global Blue’nun CEO’su ve Başkanı Jacques Stern konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı: 

 

“Ağustos 2020’de New York Borsası’na kote olmamızdan bu yana ilk şirket satın alımımızı gerçekleştirdik. Global Blue olarak attığımız bu adımla, ticaret firmalarının çok kanallı teknoloji ve ödeme çözümleri alanındaki stratejik iş ortağı olmak, bu sayede de büyüme fırsatlarını yakalamalarına destek sunmak için sabırsızlanıyoruz. ZigZag, heyecanını kaybetmeksizin hızlı büyümesiyle e-ticaret sektöründe başarıyla yükselmiş, e-ticaret iade süreçlerinin yönetimi üzerine uzmanlaşmış bir şirket. Şirketlerimiz arasında var olan güçlü sinerji, her birimizin daha da hızlı büyümesine yardımcı olacak.”

 

ZigZag’in CEO’su ve kurucusu Al Gerrie ise konuyla ilgili şunları ifade etti:

“Ticaret firmaları ve tüketiciler için teknolojik inovasyon sunmaya odaklanmış sektör lideri şirketimiz ZigZag için Global Blue adeta biçilmiş kaftan. Ortaklığımız ve gayretle ortaya koyduğumuz ortak yatırım planı sayesinde büyümemiz daha da hızlanacak.”

 

 

2021 Mart’ının sonuna kadar işlemlerin tamamlanması öngörülüyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bu Yazıyı Arkadaşlarınla Paylaş